5 דברים שכדאי לדעת על אור כחול

עדשות אורתו קיי מחיר | עדשות אורתו קיי

בפרסום של ה- AMDF הקרן האמריקאית לניוון רשתית נקבע כי “הקרינה הכחולה מקדמת את הסיכון לניוון רשתית תלוי גיל יותר מכל קרינה אחרת”.

האור גלוי לנו הוא הרבה יותר מורכב ממה שאנחנו עלולים לחשוב, טיול באור השמש, שימוש במחשב, טלפון סלולרי או מסך דיגיטלי גורם לעיניים שלנו להיחשף למגוון קרני אור גלויים ונסתרים.

כמובן שאנו מודעים לכך שקרני השמש מכילים קרני אור גלויים וגם קרינת אולטרה סגולה בלתי נראית שגורמים לשיזוף או פגיעה בתאי העור ובנוסף מכילים קרני אור בצבעים שונים המכילים אנרגיה שונה.

קשת הצבעים שהעין האנושית מסוגלת לראות מחולקת לצבעים, ככל שגל האור ארוך הוא נוטה לצד האדום וככל שמתקצר הוא נוטה לצד הכחול והסגול, ככל שהגל קצר יותר כמות האנרגיה בו עולה.

בקצהו התחתון של הספקטרום ישנה הקרינה האולטרה סגולה וגם הקרינה הכחולה הנראית שהן בעלות אנרגיה גבוה שיכולה לתרום אך גם לסכן את בריאות העין שלנו.

כמה דברים שכדאי לדעת:

האור הכחול נמצא בכל מקום

אור השמש הוא המקור העיקרי של אור כחול, מרבית החשיפה היא כאשר אנו בחוץ במהלך היום. אבל ישנם גם מקורות מלאכותיים רבים כמו פלורסנט ותאורה LED וטלוויזיות מסך שטוח ובעיקר מסכים של מחשבים וטלפונים חכמים הפולטים כמויות משמעותיות של קרינה כחולה.
כמות הקרינה הכחולה הנפלטת משהשמש היא גבוהה בהרבה ממה שנפלט מהמסכים האלקטרונים אך כמות הזמן שאנו מבלים מול המסך והמרחק הקצר ממנו גורמים לסכנה מוגברת ולהשפעה ארוכת טווח על בריאות העיניים שלנו.

אור כחול מעלה את הסכנה לניוון רשתית

האור הכחול חודר עד לרשתית העין ומחקרים שבחנו את הנושא גילו כי האור הכחול פוגע בתאי הרשתית והשינויים בתאים אלה דומים למתרחש בעת ניוון רשתית והם בלתי הפיכים.

העין אינה יעילה בחסימת אור כחול

האור הכחול לא נחסם ע”י רקמות העין ומגיע לרשתית לעומת זאת העין של האדם טובה מאוד בחסימת קרינה אולטרה סגולה (UV) מלהגיע לרשתית (הקוטב האחורי של העין) פחות מאחוז אחד מגיע לרשתית גם ללא אמצעי הגנה כלשהוא.

כמובן ללא שימוש באמצעי הגנה קרינת האולטרה סגולה עלולה לגרום לירוד (קטרקט) ומחלות נוספות בעיניים

האור הכחול גורם לעייפות של העין

העוצמה הגבוהה של האור הכחול נוטה להתפזר בקלות ביחס לאור הנראה ובכך גורם להפרעה ביכולת של מיקוד הראיה לאורך זמן ולכן בזמן עבודה ממושכת מול מסך יש תחושה של עייפות של העיניים. עבודות שבוצעו הראו כי עדשות משקפיים שחוסמות קרינה כחולה מתחת ל-450 מיקרון מעלים את יכולת ההפרדה של העין ובכך מקטינות את המאמץ הראיתי מול המסכים ומקטינים את הנזק שעלול להיגרם מהשימוש בהם.

לא כל האור הכחול מסוכן

מחקרים מצאו שחשיפה מועטת לאור כחול תורמת לשיפור בזיכרון ומעלה את מצב הרוח בנוסף החשיפה לאור כחול קשורה למחזור השינה שלנו ולכן לא מומלץ להיצמד למסכים לפני השינה.

כאשר אנו משתמשים בטלפון כל הזמן אחת הדרכים הנוחות להפחית את החשיפה לאור כחול הוא שימוש במסנן אור כחול אך אם יש לך צורך בתיקון ראיה כלשהו כדאי היום לשלב מסנן אור כחול בתוך עדשות המשקפיים. העדשות שאנו ממליצים למטופלים מכילים בנוסף למסנן הקרינה הכחולה גם ציפוי נגד סנוור ומסנן UV אשר מאפשר ראיה צלולה והגנה מרבית על עין.

אופטומטריסט אלון אופטיק מתמחה בהתאמת עדשות מגע בראשון ומספק טיפול מקצועי למחלת הקרטוקונוס. עם ניסיון רב וידע מעמיק, אלון אופטיק מבטיח פתרונות מותאמים אישית לשיפור איכות הראייה והנוחות של כל מטופל

קרא עוד: עדשות מיני סקלרליות | טיפול ליובש בעיניים

 

 

צרו קשר:

2.2/5 - (4 votes)
Open chat
1
Scan the code
היי, איך אפשר לעזור?