קרטוקונוס חד-עיני (קרטוקונוס בעין אחת)

קרטוקונוס בעין אחת

על מנת להבין מהו קרטוקונוס חד עיני, נסביר תחילה מהו קרטוקונוס.

“קרטוקונוס” הוא עיוות בקרנית הגורם לטשטוש ראייה. קרטוקונוס, הידוע גם כקרנית חרוטית, היא מחלת עיניים הגורמת לעיוות בצורת קרנית העין. במקום להיות כיפתית וחלקה, קרנית של אדם הסובל מקרטוקונוס הופכת דקה יותר ומתעוותת לצורת חרוט. עיוות זה גורם לאסטיגמציה (צילינדר) קשה ולא סדירה, ולטשטוש משמעותי בראייה. למידע מלא על מחלת הקרטוקונוס מוזמנים לצפות בעמוד הזה – לחצו כאן

לרוב מאובחנת המחלה בשתי העיניים אך ישנו מצב נוסף הנקרא “קרטוקונוס חד-עיני” או קרטוקונוס בעין אחת, הידוע גם כקרטוקונוס א-סימטרי. מדובר במצב נדיר יחסית שבו המחלה פוגעת רק בעין אחת. בעוד שברוב המקרים של קרטוקונוס (כ-90%) נראה פגיעה בשתי העיניים, קרטוקונוס חד-עיני יכול להוות אתגר משמעותי הן מבחינת האבחון והן מבחינת הטיפול.

מהם הגורמים לקרטוקונוס בעין אחת?

הגורם המדויק לקרטוקונוס חד-עיני אינו ידוע, אך ישנן מספר תיאוריות אפשריות:

  • גורמים גנטיים: סביר להניח שיש קשר גנטי לקרטוקונוס, אך ייתכן שהגורמים הגנטיים אינם מספיקים כדי לגרום למחלה להתפתח בשתי העיניים.
  • גורמים סביבתיים: ייתכן שגורמים סביבתיים, כגון פגיעות בעין, או חשיפה מוגזמת לאור שמש, משחקים תפקיד בהתפתחות המחלה, אך רק בעין אחת.
  • גורמים אקראיים: ייתכן שמדובר במקרה אקראי, ללא קשר ספציפי לגנטיקה או גורמים סביבתיים.

כיצד מאבחנים קרטוקונוס חד-עיני?

אבחון קרטוקונוס בעין אחת עשוי להיות מורכב יותר מאבחון קרטוקונוס בשתי העיניים שכן, ייתכן שהתסמינים יהיו פחות בולטים בעין הבריאה.

חשוב לפנות לרופא עיניים / אופטומטריסט מנוסה במקרים אלו, שיוכל לבצע בדיקות עיניים מקיפות, כגון טופוגרפיה של קרנית ופכימטריה, כדי לאבחן את המחלה באופן מדויק.

טיפול בקרטוקונוס חד-עיני

הטיפול בקרטוקונוס חד-עיני דומה לטיפול בקרטוקונוס דו-עיני, וכולל שימוש במשקפיים, או עדשות מגע מיוחדות, קרוס-לינקינג ובמקרים קשים, השתלת קרנית.

עם זאת, חשוב לציין שייתכן שיהיה צורך להתאים את הטיפול בצורה ספציפית יותר למצב של קרטוקונוס חד-עיני, תוך התחשבות בהבדלים בין שתי העיניים. בנוסף, ייתכן שהטיפול יהיה מורכב יותר, שכן יש צורך לטפל בעין אחת תוך התחשבות בראייה בעין השנייה, כמו כן, ייתכן שהמטופל יחווה קשיים רגשיים ונפשיים, שכן קרטוקונוס חד-עיני עלול להשפיע על תפיסת העומק ועל הראייה התלת-ממדית.

סובלים מקרטוקונוס? אלון ברנדווין, אופטומטריסט מומחה, כאן בשבילכם

אם אתם חווים קשיי ראייה מתמשכים, טשטוש, עיוותים חזותיים ורגישות לאור, ייתכן שאתם סובלים מקרטוקונוס,

אלון ברנדווין, אופטומטריסט בעל ניסיון רב וידע מעמיק בתחום, מציע לכם פתרונות טיפול ייחודיים המותאמים אישית לצרכים הייחודיים שלכם.

בבדיקה נוכל לאבחן מקרי קרטוקונוס מורכבים ולמצוא את הפתרון הטיפולי המיטבי עבור כל מטופל, תוך שילוב טכנולוגיות מתקדמות ותשומת לב אישית.

אלון ברנדווין – אופטומטריסט מומחה לקרטוקונוס.

כי ראייה טובה היא זכות, לא מותרות.

לפרטים נוספים וקביעת תור, התקשרו עכשיו

Rate this post
Open chat
1
Scan the code
היי, איך אפשר לעזור?