אורטוקרטולוגיה לשליטה בקוצר ראיה

מחקרים מהעולם מצביעים כי שכיחות קוצר ראיה גדלה דרמטית בשנים האחרונות, בארה"ב לדוגמה בשנות השבעים שכיחות קוצר הראיה באוכלוסיה היה כ 25% לעומת כיום 43%.

קוצר ראיה קשור לאורך גלגל העין ככול שהעין מתארכת קוצר הראיה עולה וכך גם התיקון האופטי במשקפיים גדל.

הסיכונים הנובעים מקוצר ראיה הם קרעים ברשתית, גלאוקומה וקטרקט.

קוצר ראיה - המגיפה החדשה

נמצא כי קוצר ראיה נגרם כתוצאה מגנטיקה והשפעה סביבתית, כאשר שני ההורים קצרי רואי ההסתברות שילדם יהיה קצר ראי הם לפחות 30%.

למרות זאת ידוע היום כי רוב קוצר הראיה נגרם מהשפעה סביבתית שקשורה לעובדה ממושכת מקרוב קרי שימוש במחשב, סמארטפון, טלוויזיה וכו'.
בנוסף נראה כי חוסר החשיפה לאור היום קשור להיווצרות קוצר ראיה ולכן התברר במחקרים כי ילדים שבילו בחוץ לפחות כשעתיים ביום הקטינו את הסיכוי להפוך לקצר רואי, חוקרים משערים כי יש קשר לעוצמת האור חזקה, ויטמין D, דופמין וגודל אישון.
בעבר היו תיאוריות שכדאי לתת תיקון חלקי כדאי "שהעין תתאמץ" אך מחקרים הדגימו כי תיקון חלקי עלול לגרום לעליה מהירה יותר בקוצר הראיה והתארכות גלגל העין.

כיום ידוע כי טיפול בעזרת עדשות מגע מיוחדות עשוי להאט ואף לעצור את הגידול בקוצר הראיה וזאת בגלל המבנה האופטי שהעדשה יוצרת על הקרנית. עדשות המגע משנות את הקמירות הקרנית, כך שניתן לראות ללא משקפיים או עדשות מגע.

בזכות גמישותה של הקרנית שינויים קלים ומדויקים בקימור מאפשרים שיוני דרמטי בראיה, ללא כאבים וללא דאגות מסיבוכים הקיימים בהליך ניתוחי. התהליך דומה לתהליך אותו מבצע רופא שיניים ליישור שיניים בעזרת גשר.

את העדשות מרכיבים בזמן השינה, הן גורמות לשינוי בגאומטריה של הקרנית על מנת לעצב את הקרנית כך שתקטין את הקוצר הראייה ולמעשה מבטלות את הצורך במשקפי הראייה בהמשך היום.
תהליך זה הפיך במידה ולא ישנים עם עדשות, הראייה חוזרת למצבה הקודם.

אורתוקרתולוגיה הוא הליך מוצלח, אשר משחרר אנשים מהתלות במשקפיים או בעדשות מגע כבר 40 שנה. בשנת 1958 מספר אופטומטריסטים הבחינו כי מטופלים בעלי קוצר ראיה, אשר השתמשו בעדשות קשיחות דיווחו על ירידה בקוצר הראיה.
עם הזמן אורתוקרטולגיה התפתחה למדע מדויק בעזרת השימוש בטכנולוגיית מיפוי הקרנית אשר מאפשר התאמה מדויקת וייחודית לקרנית המטופל.

מחקרים אחרונים מראים כי ניתן להקטין את הגידול בקוצר הראיה אצל ילדים ואף לעצור זאת בגיל ההתבגרות.
על מנת להקטין את הסיכונים מומלץ למטפל, אשר משפחתו יש נטייה גנטית לקוצר ראיה גבוהה ומספר משקפיים נוטה לעלות מידי זמן קצר לשקול את הטיפול על מנת לשנות את עתידו ולמנוע סיבוכים בעתיד.
הליך זה אידאלי לילדים, מכיוון שבהמשך היום הם יכולים לתפקד ללא תלות במשקפיים או עדשות מגע ולקבל ראייה חדשה וברורה, ללא צורך לדאוג שהמשקפיים יפגעו או העדשות יתלכלכו בפעילות ספורטיבית.

קרא עוד: כיצד מטפלים באורטוקרטולוגיה

אורטוקרטולוגיה

כיצד זה עובד?

יתרונות:

  • אין צורך בעדשות מגע או משקפיים ביום ורק בזמן השינה מרכיבים את העדשות.
  • עדשות אלו מעוצבות אינדיבידואלית עבור המטופל, הן מותאמות לשינה ובעלות חמצן גבוה ומיועדות להרכבה רק בשינה.
  • התיקון מתאים לבעלי קוצר ראייה עד מספר מינוס 6.00, תהליך זה הוא הפיך במידה והמטופל לא מרכיב את העדשות הקרנית חוזרות למצבה הקודם.
  • כיום מחקרים מראים כי טכניקת ראייה זו גורמת להאטת הגידול בקוצר הראייה ולכן מאוד מתאימה לילדים בגיל ההתגברות.
  • תהליך זה מלווה בסיבוכים השונים מהרכבת עדשות מגע רגילות.

שאלות נפוצות:

ש. האם כל אחד מתאים?
ת.
לא!, למרות שההליך יכול להפחית קוצר קרייה ורוחק ראייה כמעל לכל אחד, ייהנו ממנו אנשים אשר ליקוי הראייה שלהם נמצא בטווח מסוים. בנוסף קימור הקרנית וגמישותה ועוד מאפיינים אינדיבידואלים אשר נבדקים בזמן התאמת העדשות קובעים האם ההליך נכון עבורך.

ש. בטיחות
ת. עדשות אלו אינן גורמות ליותר סיכון מאשר בשימוש בעדשות רגילות. כמובן שיש להקפיד על היגיינה וניקיון להיות תחת מעקב של אופטומטריסט מומחה בתחום האורתוקרטולגיה.

ש. האם העדשות נוחות?
ת. לעדשות קשיחות יש תחושה מורגשת כאשר מרכיבים אותם ביום, אך מכיוון שבטיפול זה ינשים עם העדשות, העדשות כמעט ואינן מורגשות או מפריעות.

ש. מה האלטרנטיבה?
ת. Ortho-K הוא תהליך בלתי ניתוחי, הפיך ועלות הטיפול היא פחותה מניתוח לייזר.
ניתוח לייזר הוא בלתי הפיך (לטוב ולרע), העיניים שלנו משתנות לאורך החיים גם לאחר הניתוח ולכן זה אינו טיפול לכל החיים, עם עדשות Ortho-K ניתן לבצע שינויים בעדשה על מנת לתקן את הראייה במידה והשתנתה. אורתו קיי (בעברית) הוא טיפול הפיך - חוסר שינה על עדשות יגרום לחזרה של קוצר הראייה תוך מספר ימים לעומת זאת ניתוח לייזר הוא בלתי הפיך וכידוע לכל ניתוח יש את החסרונות והסיכונים שלו.

ש. כיצד זה עובד?
ת. 
העדשות מורכבות לפני זמן השינה למשך הלילה, בזמן השינה העדשות משנות את מבנה הקרנית על מנת לתקן את הראייה כדאי שנוכל לראות ללא משקפיים או עדשות המגע. התהליך מספק שינוי שמאפשר לראות למשך זמן של יום או לעתים יומיים ולכן יש להרכיב את העדשות כל לילה.

ש. לאיזו חדות ראייה אוכל להגיע?
ת. 
המטרה בטיפול היא להגיע לראייה של 6/6 ללא עדשות מגע או משקפיים. סיכוי ההצלחה גבוהים במיוחד בליקויי ראייה שהם בטווח הבינוני אך כל מטופל הוא אינדיבידואלי, צרו קשר על מנת לברר האם המרשם שלכם בעל סיכויי הצלחה גבוהים.

ש. כמה זמן אורך התהליך?
ת. לאחר הלילה הראשון של שינה עם העדשות, קוצר הראייה יורד לכ 50% מהכמות ההתחלתית ואף יותר. בזמן זה הראייה לא חדה לגמרי והאופטומטריסט יאפשר לך לקבל תיקון ראייה זמני לאותו יום. בהמשך הימים הראייה תשתפר בצורה דרמטית עד לתיקון מלא של הראייה.

ש. למה לא שמעתי על Ortho-K?
ת. התאמת עדשות Ortho-K מצריכה ציוד מיוחד ומיומנות גבוהה של האופטומטריסט. שליטה ועצירה של התקדמות קוצר הראייה היא מומחיות שאין לכל אופטומטריסט ולא עומדת בראש מעיניהם של כל העוסקים בתחום, יותר קל להציע משקפיים או עדשות מגע.

ש. מה עלות הטיפול?
ת. 
אורתו קיי הוא תהליך התאמה יותר ארוך מהתאמת עדשות מגע רגילות ,דורש בדיקות מעקב קפדניות ותדירות, החומר ממנו מיוצרות העדשות מיועד למעבר סופר גבוהה של חמצן ומבנה העדשות הוא מורכב וייחודי ולכן העדשות יותר יקרות מעדשות רגילות.

 

עבודה שפורסמה לאחרונה וסקרה את אפשריות הטיפול בהאטת קוצר ראיה ע"י השימוש בעדשות ה Ortho-K ביחס לטיפול עם עדשות מגע רכות מולטיפוקליות או משקפיים נמצא כי אפקטיביות הטיפול גבוהה יותר בעדשות ה-Ortho-K ובסקר שנערך בין המטופלים נמצאה העדפה לטיפול ה Ortho-K וזאת מהסיבה העיקרית שעדשות ה Ortho-K מבצעות את התהליך בזמן השינה ומשחררות את המטופל מהשימוש במשך היום באביזר ראיה כלשהו. (מתאים במיוחד לנוער ופעילות ספורטיבית)

אישור FDA (מנהל התרופות האמריקאי)

Open chat
1
Scan the code
היי, איך אפשר לעזור?