למי ללכת להיבדק לרופא עיניים או לאופטומטריסט?

תלוי בצרכים שלך, אופטומטריסט העוסק בפתרון בעיות ראייה, התאמת משקפיים ועדשות מגע.

רופא העיניים עוסק בבריאות העין טיפול ואבחון מחלות וניתוחים.
אופטיקאי עוסק בהרכבת העדשות למשקפיים.

מה היא בדיקת עיניים מקיפה?

בדיקת עיניים מקיפה כוללת מספר בדיקות על מנת להעריך את בריאות ואיכות הראייה שלך, חלקן פשוטות כמו קריאה וחלקן מורכבות, כמו סקירה של קרקעית העין.

להלן מספר בדיקות שאתה עשוי לעבור במהלך בדיקה שגרתית:

 • רטינוסקופיה – בדיקה זאת מאפשרת לאופטומטריסט לקבל הערכה למרשם המשקפיים שלךעל מנת לבצע בדיקה זאת, תאורת החדר צריכה להיות חשוכה ומכשיר המכיל גלגל עדשות מונח אל מול עינייך, תתבקש להביט אל מסך המציג תמונה מטושטשת בזמן שהאופטומטריסט מאיר עם פנס מיוחד אל מול עיניך ומעביר עדשות בגלגל בזמן הבדיקה.
  בהתבסס על איכות האור המשתקף מעיניך במהלך הבדיקה האופטומטריסט יכול להעריך בצורה מדויקת את מספר המשקפיים שלך.
  בעידן הממוחשב הרבה אופטומטריסטים אינם מבצעים בדיקה זאת ומעדיפים להשתמש במכשירים ממוחשבים לקבלת הנתונים אך אי ביצוע בדיקה זאת לא תאפשר קבלת מידע מדויק וחשוב בנוגע לבריאות העין ואיכות הראייה.
  בדיקה זאת היא בדיקה אובייקטיבית ללא השתתפות הפציינט ויעילה מאוד בבדיקת ילדים ומטופלים שאינם יכולים לשתף פעולה.
 • רפרקציה – בדיקה זאת קובעת את מרשם המשקפיים המדויק שלך,במהלך הבדיקה יוצגו לפניך מספר עדשות והאופטומטריסט יבקש ממך לבחור בין שני מצבים 1 או 2, איזה עדשה מאפשרת ראייה צלולה וחדה יותר. בהתבסס על תשובותיך ניתן יהיה לקבוע את גודל קוצר הראייה או רוחק הראייה שלך.
 • מבחן כיסוי – בדיקה אובייקטיבית של כמות הסטייה העינית כאשר העיניים עובדות יחדיו.
  במהלך הבדיקה הבודק יבקש ממך להביט לנקודה מסוימת במרחק ויכסה לסירוגין את אחת מעיניך כאשר אתה ממשיך למקד את ראייתך למרחק, בבדיקה זאת הבודק בוחן את מידת התזוזה של העין של הנבדק.
  בדיקה זאת מאפשרת לבחון את התפקוד הדו עיני וראיית תלת מימד, לאבחן פזילה ולמנוע עין עצלה.
 • מנורת סדק – מכשיר זה מאפשר לבדוק את בריאות העיניים, למעשה מכשיר זה הוא מיקרוסקופ בעל עוצמת הגדלה גבוהה וניתן לבחון בעזרתו את חלקי העין, כולל העדשה העינית שנמצאת מאחורי האישון לצורך אבחון דלקות ומחלות. המטופל מניח את סנטרו על מתקן שמייצב את ראשו והבודק בוחן את מבנה העין בעזרת תאורת המיקרוסקופ.
 • לחץ תוך עיניי – בדיקה שמטרתה מדידת הלחץ בתוך העין לצורך אבחון מחלת הגלאוקומה. המחלה גורמת לאובדן שדה ראייה כתוצאה מלחץ לא תקין בעין הפוגע בסיבים האופטיים בקרקעית העין.
 • מיפוי קרנית / אברומטר – צילום המאפשר הדמייה של מבנה הקרנית (החלק הקידמי של העין) על מנת לאבחן הפרעות בראייה ומחלות (כגון קרטוקונוס) .
  האברומטר (Aberrometer) משתמש בטכנולוגיה מתקדמת, על מנת למדוד את כמות העיוותים שיש בעין כאשר האור עובר דרכה וזאת על מנת ליצור תיקון אופטי טוב יותר.
 • מיפוי קרנית מורחב  בעזרת מכשיר ה Smap3D הייחודי ניתן לבצע סריקת תלת ממד של מבנה העין עד קוטר של 20 מ"מ לצורך התאמה אופטימלית של עדשות המגע.
 • בדיקת עיוורון צבעים – ביצוע מבחן Ishihara לזיהוי עיוורון צבעים, ניתוח התוצאות מאפשר אבחון סוג הליקוי והתאמת עזרים אפשריים.
 • בדיקת ראיה לרישיון נהיגה – הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר המאושר ע"י משרד הבריאות המיועד למבקשי או מחדשי רישיון נהיגה פרטי או מקצועי, בבדיקה נבדקים חדות ראיה, בדיקת כפל ראיה ובדיקת שדה ראיה.
  עלות הבדיקה 40 ש"ח יש להביא משקפיים לנהיגה במידה ומרכיבים ותעודה מזהה.

אני מזמין אתכם לבצע בדיקת ראיה מקיפה באופטיקה שלי בראשון לציון. לפרטים נוספים מוזמנים ליצור איתי קשר