מיפוי קרנית מדוע ואיך?

עדשות סקלרליות מחיר

מיפוי קרנית העין מוכר גם במונח – בדיקה טופוגרפית של הקרנית. מיפוי הקרנית יצר בשנים האחרונות מהפכה בכל תחום העיניים ובאבחנה של בעיות שונות בעיניים, בשל הפשטות והדיוק שהוא מספק. המיפוי מתבצע על ידי מכשיר דיגיטלי שדוגם את הקרנית בעזרת בחינה של כמה טבעות של אור וכך הוא מצליח לעבד את הצורה של הקרנית לתרשים מדויק של גוונים.  

הגוונים החמים שיצאו בתרשים יעידו על אזור קמור בקרנית ואילו הגוונים הקרים יותר יעידו על אזור קמור פחות. התרשים יראה מעין מפה גאוגרפית שמזכירה גובה של הרים ומשקעים. מיפוי קרנית העין למעשה מספק אבחנה במידה וקיים משהו לא תקין על גבי הקרנית או תהליך של שינוי ודרגות שונות של הבעיה. יש מיפויים חדשים שבעזרתם אפשר לשלב גם מיפוי שהוא מהצד האחורי של הקרנית שהוא יכול לאתר את המחלה בעין- הקרטוקונוס

כל האמצעים לאבחון

לפני כמה שנים הדרך לאבחן בעיה או כל מחלה בקרנית הייתה על ידי סימנים שהמטופל העיד עליהם. כמו רפלקס של האור בליטה של הקרנית, בדיקה על ידי אופטלמוסקופ שאוששו שינויים בעובי של הקרנית ובשקיפות שלה וכל מיני תסמינים שעליהם התלוננו המטופלים.

כיום, מכשיר הטופוגרפיה הוא ללא ספק פריצה דרך בתחום רפואת העיניים ואבחון שהוא הרבה יותר מעמיק ומדויק. זה מכשיר שמוציא ציור של הקרנית ויודע לנתח, על ידי המחשב, את הצורה ואת המבנה של הטבעות שחוזרות מכל אזור הקרנית של האדם הנבדק. המכשיר מסוגל לאבחן קרנית שהיא חרוטית גם במקרה שהמחלה לא תבוא לידי ביטוי בצורה קלינית, משמע, בדרך שהיא יותר סמויה. יש עוד המכשירים של הטופוגרפיה שנוצרו לאחרונה שיכולים לאבחן ולממקד את הבעיה או המחלה.

פיתוחים טכנולוגיים נוספים

יתר על כל מכשירי הטופוגרפיה, הצטרפו גם מכשירים שמבצעים מיפוי קרנית העין כגון: הגלילי, סיריאויס, אורבסקאן 11, פנטקאם ועוד. כל אלה סוקרים את הקימורים הקדמיים והאחוריים ויכולים לתת תרשים של עובי הקרנית בכל אזור ואזור. מכשירים אלו בנוסף לטופוגרפיה מסייעים באבחנה של מצבים קיצוניים או מצבים שהם טרום טיפול. בנוסף, המכשיר בודק באמצעות פליטה של אוויר לעין את כוח התשבורת של הקרנית. אצל רוב האנשים שיש להם בעיה כרונית בקרנית, המכשיר יספק ערך נמוך של כל מדד שבודק את הכוח של הקרנית.

חשוב לציין שכל הבדיקות שאולי נשמעות מסובכות, הינן בדיקות יחסית פשוטות ולא מתבצע מגע עם העין.

קרא עוד: מיפוי קרנית קרטוקונוס

 

צרו קשר:

× שלח הודעה לוואצפ שלנו