מהו הגורם לקרטוקונוס?

מהו הגורם לקרטוקונוס?

החדשות הטובות הן שקרטוקונוס בדרך כלל לא עובר בתורשה לילדים שלך.

מה בדיוק גורם לקרטוקונוס?

עדין לא ידוע אך ישנם מספר תאוריות המבוססות על מחקרים, אין תאוריה אחת שמסבירה את הכל ויתכן שהמחלה נגרמת ע"י שילוב של מספר גורמים.

נראה כי גם גנטיקה וגם השפעה סביבתית גורמים למחלה, השכיחות גבוהה יותר כאשר אחד מקרובי המשפחה נושא את ההפרעה מאשר באוכלוסיה הכללית.
למחלת הקרטוקונוס יש קשר למחלות כרוניות כגון תסמונת דאון.

לילדים של חולה קרטוקונוס יש סיכוי של 6% לרשת את המחלה, מומלץ לבצע מיפויי קרנית לילדים בגיל 10 ולהיות במעקב על מנת לזהות את המחלה בזמן אם תתרחש.

  • רדיקאלים חופשיים פעולת התאים בקרנית כמו שאר הרקמות בגוף יוצרות תוצרי לוואי (רדיקאלים חופשים), תוצרי הלוואי בקרנית בריאה לא גורמים נזק לרקמת הקולגן בקרנית מכיוון שישנו מנגנון מיוחד לנטרולם, הקולגן נותן לקרנית את חוזקה כמו עמודי הבטון של בניין במידה ויש פגיעה בעמודים הבניין יאבד מיציבותו.
    לכן פגיעה בקולגן הקרנית ע"י הרדיקאלים החופשים גורמת לקרנית להתעוות וכך נפגעת הראיה במחלת הקרטוקונוס.
  • שפשוף עיניים – הקרנית היא ריקמה עדינה ואצל חולי קרטוקונוס יותר רגישה, פגיעה כתוצאה מטראומה כמו שפשוף עיניים או התאמה לא מוצלחת של עדשות מגע אשר גורמת לשפשוף עלולה לגרום להחמרה של המחלה.
    מחקר מאוסטרליה שנערך בנושא מצא כי שפשוף עיניים לפני הרכבת עדשות מגע עלול לחשוף את העין לפגיעות ולזיהומים.
    מומלץ לא לשפשף עיניים, מומלץ להיעזר בתחליפי דמעות ללא חומר משמר על מנת להקל את התחושה.
  • אלרגיות – מרבית חולי קרטוקונוס מדווחים על שפשוף עיניים ואלרגיות, למרות זאת הקשר בינם עדין אינו ברור אך אחוז גבוהה של חולי קרטוקונוס סובלים מאלרגיות של העור ואלרגיות למזון.

קרא עוד: אופטומטריסט בראשון לציון | עדשות מיני סקלרליות

 

צרו קשר:

× שלח הודעה לוואצפ שלנו