כדאי לדעת: לקרטוקונוס יש מרכיב תורשתי

כדאי לדעת: לקרטוקונוס יש מרכיב תורשתי

קרטוקונוס (Keratoconus) היא מחלה ניוונית של הקרנית, המתבטאת בהיחלשות מבנה הקרנית הדקקות ועיוות של צורתה מכיפה לחרוט.
עיוות זה לא סימטרי ויוצר אסטגמציה גבוה (צילינדר) ובשלבים מתקדמים יותר עלול לגרום להצטלקות, שינויים אלה גורמים לירידה ביכולת המיקוד של העין.

מה בדיוק גורם לקרטוקונוס?

עדין לא ידוע אך ישנם מספר תאוריות המבוססות על מחקרים, אין תאוריה אחת שמסבירה את הכל ויתכן שהמחלה נגרמת ע"י שילוב של מספר גורמים.

הערכה היא כי 1:2000 איש באוכלוסיה הכללית סובל מהמחלה, נוטה להופיע בדרך כלל בגיל ההתבגרות או בגיל העשרה המאוחרים,המחלה מתקדמת באופן הדרגתית.

למחלה יש מרכיב תורשתי ולעתים יימצאו קרובי משפחה אשר סובלים מליקוי זה.

קרטוקונוס מתואר גם ע"י המונח אקטזיה של הקרנית ומתואר בדר"כ לאחר ניתוח להסרת משקפיים (אחד מהסיבוכים הידועים של ניתוח זה) זהו עיוות הנוצר עקב החלשות הקרנית כתוצאה מההתערבות הכירורגית.
בדומה לקרטוקונוס גם בהפרעה זו מתפתחת בליטה והידקקות של הקרנית לאורך זמן, הטיפול במצב זה הוא כמו בקרטוקונוס ביצוע קרוסלינקינג והתאמת עדשות מגע לשיפור הראיה.

ניתן לאבחן את המחלה ע"י רופא עיניים או אופטומטריסט מומחה לקרטוקונוס, הרבה פעמים החולים מאובחנים באופן אקראי בבדיקת ראיה שגרתית.

קרטוקונוס אינו גורם לעיוורון

בשלבים המוקדמים מתאפיין בעלייה במספר המשקפיים ובצילינדר, בתחילת המחלה ניתן להשתמש במשקפיים ובעדשות מגע סטנדרטיות בהן ניתן להגיע לחדות ראייה טובה אך עם התקדמות המחלה יש ירידה בחדות הראייה, עיוותים וסנוור בעיקר בלילה ואז יש צורך בעדשות מגע מיוחדות על מנת לראות טוב.

קרא עוד: טיפול ליובש בעיניים

× שלח הודעה לוואצפ שלנו