קרטוקונוס

במהלך עבודתי כאופטומטריסט בבית החולים אני נתקל בחולים הסובלים מראייה ירודה בעקבות קרטוקונוס חלקם סבורים שהעין "אבודה", "עין עצלה" ואין מנוס מלפנות להשתלת קרנית, לרוב אלו הם מרכיבי משקפיים אשר אינם משפרים את חדות הראייה בצורה טובה, חלקם ניסו בעבר עדשות מגע אך ללא הצלחה.
במהלך הבדיקה  אנו מודדים את פוטנציאל הראייה של העין בעזרת עדשת מגע סקלרלית ומגלים כי ניתן לשפר את הראייה בצורה משמעותית לעומת המצב הקיים, על ידי התאמה נכונה של עדשות סקלרליות מהדור החדש המקטינות את החיכוך עם הקרנית, יוצרות משטח ראייה חדש ,מעניקות נוחות של עדשה רכה וחדות ראייה משופרת.
השתלת קרנית היא הפתרון האחרון ,קרנית מושתלת היא בעלת אורך חיים מוגבל (כ-15 שנה ) ולכן תמיד עדיף להישאר עם הקרנית שלך וגם לאחר ההשתלה יש צורך בעדשות מגע לצורך השגת ראייה אופטימלית .

כדאי לדעת :

קרטוקונוס היא מחלה ניוונית של הקרנית ,המתבטאת בהיחלשות מבנה הקרנית הדקקות ועיוות של צורתה מכיפה לחרוט .
עיוות זה לא סימטרי ויוצר אסטגמציה גבוה (צילינדר) ובשלבים מתקדמים יותר עלול לגרום להצטלקות, שינויים אלה גורמים לירידה ביכולת המיקוד של העין.

מה בדיוק גורם לקרטוקונוס ? עדין לא ידוע אך ישנם מספר תאוריות המבוססות על מחקרים, אין תאוריה אחת שמסבירה את הכל ויתכן שהמחלה נגרמת ע"י שילוב של מספר גורמים .

1:2000 איש באוכלוסיה הכללית סובל ממחלה זו, מופיעה בדרך כלל בצעירים או בגיל העשרה המאוחרים,המחלה מתקדמת באופן הדרגתית.

למחלה יש מרכיב תורשתי לעיתים יימצאו קרובי משפחה אשר סובלים מליקוי זה.

מצב דומה של בלט והיחלשות הקרנית ייתכן לאחר ניתוח להסרת משקפיים ומחלות קרנית אחרות.

ניתן לאבחן את המחלה ע"י רופא עיניים או אופטומטריסט מומחה לקרטוקונוס.

קרטוקונוס אינו גורם לעיוורון . בשלבים המוקדמים מתאפיין בעלייה במספר המשקפיים ובצלינדר, ניתן אז להשתמש במשקפיים ובעדשות מגע סטנדרטיות בהן ניתן להגיע לחדות ראייה טובה, ככול שהמחלה מתקדמת יש צורך בעדשות מגע מיוחדות.

שינוי במבנה הקרנית גורם לירידה בחדות הראייה עיוותים וסינוור בעיקר בלילה.מתאפיין בהתחלה בדר"כ בהחלפה תכופה של המשקפיים עקב שינוי מספר.

לרוב קרטוקונוס מלווה באלרגיה וגרד בעיניים.  מומלץ לא לגרד עיניים דבר העלול לגרום להתקדמות המחלה .

הטיפול במחלה מתבצע כאשר ישנה התקדמות במחלה ניתן לבצע הליך רפואי בשם Cross-Linking שמטרתו חיזוק סיבי הקולגן בקרנית דבר הגורם להקשחתה ובכך עצירת ההתקדמות של המחלה. הטיפול אינו גורם להעלמות המחלה אלא רק עוצר את התקדמותה.

בטיפול מסירים את השיכבה העליונה של הקרנית (האפיתל) ובעזרת ויטמין B2 וקרינת אולטראסגול גורמים  לתהליך של צילוב סיבי הקולגן בקרנית דבר הגורם להקשחת הקרנית,לאחר הטיפול יש ירידה חדה בחדות הראייה שחוזרת בהדרגה בד"כ תוך שבוע עד חודש ולעיתים אף מספר חודשיים. במקרים נדירים חדות הראייה אינה חוזרת לחדות המירבית שהייתה טרם הטיפול .
אחוז הסיבוכים קטן יחסית כ-4% ביניהם זיהום בקרנית ,עכירות בקרנית שאינה משתפרת וירידה בחדות הראייה שלא ניתן לשפרה.

משנת 2014 קרוסליניקינג נכנס לסל הבריאות ,הקריטריון לקבלת הטיפול ללא עלות היא התקדמות של 1 דיופטר בקימור הקרנית במשך שנה .
על מנת לברר האם יש התקדמות במחלה יש לבצע מיפוי של הקרנית ובדיקות עיניים בתדירות גבוה ולבדוק האם יש שנוי במבנה הקרנית.

כאשר אין אפשרות לשיפור ראייה בעזרת משקפיים או עדשות מגע מיוחדות (סקלרליות/מיני סקלרליות) ניתן לבצע השתלת קרנית .

התאמת עדשות המגע לחולה קרטוקונוס לפעמים ארוכה ומסובכת יותר מהתאמת עדשות מגע רגילות, מכיוון שהפציינט רוצה לראות טוב ולהרגיש נוח ואילו האופטומטריסט רוצה למצוא עדשה מתאימה, אשר תספק צרכים אלו אך גם לא לגרום נזק למשטח הקדמי של העין . לכן חשוב לבצע התאמה אצל מומחה לקרטוקונוס.

לעיתים אני פוגש חולים ללא ראייה דו-עינית וזאת כאשר חדות הראייה בעין אחת טובה ובשניה (החולה יותר) נמוכה מאוד, מכיוון שהמוח מבצע באופן אוטמטי כיבוי של העין החלשה  הם אינם סובלים מהפרעה בראייה אך מחקרים מצאו שעין שאינה מקבלת גירוי של ראייה ,תגרום למטופל לאבד את הראייה הדו-עינית ועלולה לגרום לפזילה ולעיתים לראייה כפולה.ולכן יש חשיבות לתיקון ראייה גם אם ניתן "לתפקד" עם עין אחת.

לחולי קרטוקונוס ישנה השתתפות של קופת החולים במימון עדשות המגע.

הטכנולוגיה התקדמה ואיתה עדשות המגע לקרטוקונוס

עדשות המגע הבריאות ביותר לחולי קרטוקונוס הן עדשות סקלרלריות, אשר נשענות על ריקמת הלובן של העין(הסקלרה),אינן נוגעות בקרנית ולא גורמות לחיכוך או שיפשוף, העלול לגרום להתקדמות מחלת הקרטוקונוס.

יתרונות

  • עדשות  מאוד יציבות (אינן קופצות מהעין) ,מאפשרות ראייה חדה של עדשות קשיחות ונוחות של עדשות רכות.
  • שימוש פשוט וקל.
  • עמידות
  • עדשות אלה נוחות מאוד אינן גורמות ליובש .
  • מאפשרות ראייה אופטימלית גם במקרים בהם הקרניות מאוד מעוותות.

חסרונות

  • עדשות אלה דורשות מומחיות מיוחדת בהתאמתם .
  • מחיר

שאלות נפוצות :

מה היא עדשה סקלרלית ?כיצד היא עובדת ?מי מתאים לעדשות סקלרליות ?מדוע עדשה רגילה אינה מתאימה לחולה קרטוקונוס מתקדם ?איזה בדיקות מתבצעות על מנת להתאים את העדשות ?מתי ניתן לבצע התאמת עדשה ?סרטון בנושא הרכבה וטיפול בעדשות סקלרליות

עדשה סקלרלית היא עדשה יחודית הנשענת על ריקמת הלובן של העין (הסקלרה) אינן נוגעות בקרנית ולא גורמות לחיכוך או שיפשוף אשר עלול לגרום להתקדמות הקרטוקונס.

עדשה סקלרלית גדולה מעדשה סטנדרטית ולמרות גודלה מאוד נוחה וכמעט שאינה מורגשת ואינה יכולה לקפוץ מהעין.

העדשה עשויה מפולימר מעביר חמצן .

העדשה יוצר משטח ראייה חדש אשר מכסה מעל לקרנית ומתישב מתחת לעפעפים .

כך נוצר חלל ריק בין הקרנית למשטח האחורי של העדשה אותו אנו ממלאים בתמיסת סאלין , נוזל זה עוזר לתקן את העיוות של הקרנית ומאפשר ראייה חדה,  ללא יצירת גירוים או יובש כתוצאה מהרכבת עדשת המגע.

עדשות סקלרליות מתאימות לפציינטים אשר יש להם בעיה בקרנית (החלק הקדמי של העין) כתוצאה מקרטוקונוס טראומה או השתלת קרנית.

עדשות אלו משמשות כעדשות טרפיוטיות לטיפול ביובש בעיניים ובתסמונות שונות  הגורמות ליובש בעיניים  כגון Stevens-Johnson syndrome, Sjogren's syndrome, Graft Versus Host Disease))

ככל שהקרטוקונוס מתקדם  הקרנית נעשת קמורה יותר, עדשה רגילה אינה יכולה להכיל בתוכה את הקונוס ואז העדשה עלולה ליפול או לקפוץ בזמן מיצמוץ או לשפשף את הקרנית וליצור צלקת.

בביקור במרפאה אנו מבצעים בדיקת ראייה מלאה ,בדיקה רפואית של משטח העין ,מיפוי קרנית ממוחשב ומדידות של עדשות סקלרליות .

לאחר איסוף הנתונים מיוצרת עדשה המותאמת אינדיבידואלית למבנה העין של הפציינט .

התאמת עדשה סקלרלית אורכת זמן ולכן מומלץ לקבוע פגישה מראש .

טיפים לשימוש בעדשות סקלרליות

בלוג – "החיים עם קרטוקונוס"

עדשות מגע סקלרליות- עבר ,הווה ועתיד