אורטוקרטולוגיה לשליטה בקוצר ראיה

קוצר ראיה המגיפה החדשה

מחקרים מהעולם מצביעים כי שכיחות קוצר ראיה גדלה בשנים האחרונות דרמטית, בארה"ב לדוגמה בשנות השבעים שכיחות קוצר הראיה באוכלוסיה היה כ-25% לעומת כיום 43%.
קוצר ראיה קשור לאורך גלגל העין ככול שהעין מתארכת קוצר הראיה עולה וכך גם התיקון האופטי במשקפיים גדל .
הסיכונים הנובעים מקוצר ראיה הם קרעים ברשתית, גלאוקומה וקטרקט.
נמצא כי קוצר ראיה נגרם כתוצאה מגנטיקה והשפעה סביבתית,כאשר שני ההורים קצרי רואי ההסתברות שילדם יהיה קצר ראי הם לפחות 30%.
כאשר רק הורה אחד קצר ראי ההסתברות היא כ-10% לקוצר ראיה.

למרות זאת ידוע היום כי רוב קוצר הראיה נגרם מהשפעה הסביבתית שקשורה לעבודה ממושכת מקרוב קרי שימוש במחשב, סמארטפון, טלוויזיה וכו'.
בנוסף נראה כי חוסר החשיפה לאור יום קשור להיווצרות קוצר ראיה ולכן התברר במחקרים כי ילדים שבילו בחוץ לפחות כשעתיים ביום הקטינו את הסיכוי להפוך לקצרי רואי, חוקרים משערים כי יש קשר לעוצמת אור חזקה, ויטמין D, דופמין וגודל האישון.
בעבר היו תאוריות שכדאי לתת תיקון חלקי כדאי "שהעין תתאמץ" אך מחקרים הדגימו כי תיקון חלקי עלול לגרום לעליה מהירה יותר בקוצר הראיה והתארכות גלגל העין.

כיום ידוע כי טיפול בעזרת עדשות מגע מיוחדות עשוי להאט ואף לעצור את הגידול בקוצר ראייה וזאת בגלל המבנה האופטי שהעדשה יוצרת על הקרנית .
עדשות המגע משנות את קמירות הקרנית, כך שניתן לראות ללא משקפיים או עדשות המגע.

בזכות גמישותה של הקרנית שינויים קלים ומדויקים בקימור מאפשרים שינוי דרמטי בראייה , ללא כאבים וללא דאגות מסיבוכים הקיימים בהליך ניתוחי.
התהליך דומה לתהליך אותו מבצע רופא השיניים ליישור שיניים בעזרת גשר .
את העדשות מרכיבים בזמן השינה ,הן גורמות לשינוי בגאומטריה של הקרנית על מנת לעצב את הקרנית כך שתקטין את קוצר הראייה ולמעשה מבטלות את הצורך במשקפי הראייה במשך היום.
תהליך זה הפיך במידה ולא ישנים עם העדשות, הראייה חוזרת למצבה הקודם.

אורתוקרתולוגיה הוא הליך מוצלח, אשר שחרר אנשים מהתלות במשקפיים או עדשות מגע כבר 40 שנה.
ב-1958 מס' אופטומטריסטים הבחינו כי מטופלים בעלי קוצר ראייה, אשר השתמשו בעדשות קשיחות דיווחו על ירידה בקוצר הראייה.
עם הזמן אורתוקרטולגיה התפתחה למדע מדויק בעזרת השימוש בטכנולוגיית מיפוי הקרנית אשר מאפשר התאמה מדויקות וייחודית לקרנית המטופל.

מחקרים אחרונים מראים כי ניתן להקטין את הגידול בקוצר הראייה בילדים ואף לעצרו בגיל ההתבגרות.
על מנת להקטין את הסיכונים מומלץ למטופל, אשר במשפחתו יש נטייה גנטית לקוצר ראייה גבוהה ומספר המשקפיים נוטה לעלות מידי זמן קצר לשקול את הטיפול על מנת לשנות את עתידו ולמנוע סיבוכים בעתיד.
הליך זה אידאלי לילדים, מכיוון שבמשך היום הם יכולים לתפקד ללא תלות במשקפיים או עדשות מגע ולקבל ראייה חדה וברורה, ללא צורך לדאוג שהמשקפיים יפגעו או העדשות יתלכלכו בפעילות ספורטיבית.

יתרונות:

  • אין צורך בעדשות מגע או משקפיים ביום ורק בזמן שינה מרכיבים את העדשות.
  • עדשות אלו מועצבות אינדיבידואלית עבור המטופל , הן מותאמות לשינה ובעלות מעבר חמצן גבוה ומיועדות להרכבה רק בשינה.
  • התיקון מתאים לבעלי קוצר ראייה עד מס 6.00-, תהליך זה הוא הפיך במידה והמטופל לא מרכיב את העדשות הקרנית חוזרת למצבה הקודם.
  • כיום מחקרים מראים כי טכניקת ראייה זו גורמת להאטת הגידול בקוצר ראייה ולכן מאוד מתאימה לילדים בגיל ההתבגרות.
  • תהליך זה לא מלווה בסיבוכים השונים מהרכבת עדשות מגע רגילות.

שאלות נפוצות:

האם כל אחד מתאים ?בטיחות ?האם העדשות נוחות ?מה האלטרנטיבה ?כיצד זה עובד ? לאיזה חדות ראייה אוכל להגיע ?כמה זמן אורך התהליך ?למה לא שמעתי על ORTHO-K ?מה עלות הטיפול ?

לא!, למרות שההליך יכול להפחית קוצר ראייה ורוחק ראייה כמעל לכל אחד, יהנו ממנו אנשים אשר ליקוי הראייה שלהם נמצא בטווח מסוים. בנוסף קימור הקרנית וגמישותה ועוד מאפיינים אינדיבידואלים אשר נבדקים בזמן התאמת העדשות קובעים האם ההליך נכון עבורך.

עדשות אלו אינן גורמות ליותר סיכון מאשר בשימוש בעדשות רגילות. כמובן שיש להקפיד על היגיינה וניקיון ולהיות תחת מעקב של אופטומטריסט מומחה בתחום האורתוקרטולגיה.

לעדשות קשיחות יש תחושה מורגשת כאשר מרכיבים אותם ביום,אך מכיוון שבטיפול זה ישנים עם העדשות העדשות כמעט ואינן מורגשות או מפריעות.

ORTHO-K הוא תהליך בלתי ניתוחי, הפיך ועלות הטיפול היא פחותה מניתוח לייזר.

ניתוח לייזר הוא בלתי הפיך (לטוב או לרע), העיניים שלנו משתנות לאורך החיים גם לאחר ניתוח לייזר ולכן זה אינו טיפול לכל החיים, עם עדשות ORTHO-K ניתן לבצע שינוים בעדשה על מנת לתקן את הראייה במידה והשתנתה.
אורתו קיי הוא טיפול הפיך – חוסר שינה עם העדשות יגרום לחזרה של קוצר הראייה תוך מס ימים לעומת זאת ניתוח לייזר הוא בלתי הפיך וכידוע לכל ניתוח יש את החסרונות והסיכונים שלו.

העדשות מורכבות לפני זמן השינה למשך הלילה, בזמן השינה העדשות משנות את מבנה הקרנית על מנת לתקן את הראייה כדאי שנוכל לראות ללא משקפיים או עדשות המגע. התהליך מספק שינוי שמאפשר לראות למשך זמן של יום או לעתים יומיים ולכן יש להרכיב את העדשות כל לילה.

המטרה בטיפול היא להגיע לראייה של 6/6 ללא עדשות מגע או משקפיים.

סיכוי ההצלחה גבוהים במיוחד בליקויי ראייה שהם בטווח הבינוני אך כל מטופל הוא אינדיבידואלי, צרו קשר על מנת לברר האם המרשם שלכם בעל סיכויי הצלחה גבוהים.

לאחר הלילה הראשון של שינה עם העדשות, קוצר הראייה יורד לכ 50% מהכמות ההתחלתית ואף יותר.
בזמן זה הראייה לא חדה לגמרי והאופטומטריסט יאפשר לך לקבל תיקון ראייה זמני לאותו יום.
בהמשך הימים הראייה תשתפר בצורה דרמטית עד לתיקון מלא של הראייה.

התאמת עדשות ORTHO-K מצריכה ציוד מיוחד ומיומנות גבוהה של האופטומטריסט.
שליטה ועצירה של התקדמות קוצר הראייה היא מומחיות שאין לכל אופטומטריסט ולא עומדת בראש מעיניהם של כל העוסקים בתחום, יותר קל להציע משקפיים או עדשות מגע.

אורתו-קיי הוא תהליך התאמה יותר ארוך מהתאמת עדשות מגע רגילות ,דורש בדיקות מעקב קפדניות ותדירות, החומר ממנו מיוצרות העדשות מיועד למעבר סופר גבוהה של חמצן ומבנה העדשות הוא מורכב וייחודי ולכן העדשות יותר יקרות מעדשות רגילות.

 

עבודה שפורסמה לאחרונה וסקרה את אפשריות הטיפול בהאטת קוצר ראיה ע"י השימוש בעדשות ה OK ביחס לטיפול עם עדשות מגע רכות מולטיפוקליות או משקפיים נמצא כי אפקטיביות הטיפול גבוהה יותר בעדשות ה-OK ובסקר שנערך בין המטופלים נמצאה העדפה לטיפול ה OK וזאת מהסיבה העיקרית שעדשות ה-OK מבצעות את התהליך בזמן השינה ומשחררות את המטופל מהשימוש במשך היום באביזר ראיה כלשהו. (מתאים במיוחד לנוער ופעילות ספורטיבית)