מתי לאחרונה הקדשתם תשומת לב לעפעפיים שלכם?

אם אתם מרכיבי עדשות מגע ,סובלים מיובש ,עיניים אדומות או סתם אי נוחות בעיניים יתכן ואחת הבעיות הן תפקוד העפעפיים שלכם, או יותר נכון בלוטות השומן הנמצאות ליד הריסים .

בלפריטיס הינה דלקת עפעפיים שכיחה שלעיתים מלווה בזיהום חיידקי ובתסמינים של יובש בעיניים נפוצה יותר בחולים במחלות עור כמו אקנה רוזציאה.

מה ניתן לעשות ?

יש להקפיד על היגיינת העפעפיים ע"י קומפרסים חמים וניקוי מכני של העפעפים ניתן להשתמש במגבונים יעודיים ,שמפו לעפעפים או תכשירים אנטיספטים כגון פולדין לעיניים .(יעיל ביותר וזול )

עפעפיים נקיים מאפשרים תפקוד טוב יותר של מנגנוני ההרטבה של העין וזאת מכיוון שבשימוש בעדשות מגע, תחליפי דמעות או תרופות לעיניים נוצרת פסולת רבה שלא תמיד מסולקת מהעין ועלולה להיצמד לריסים וליצור סתימה של בלוטות השומן .
בעבר הומלץ לבצע ניקוי עפעפיים עם שמפו תינוקות אך היום יש תכשירים אפקטיביים יותר.(השמפו עלול לא להישטף באופן מלא וליצור יובש)

במידה שישנו חשד לזיהום חיידקי יש צורך בטיפול אנטיביוטי מקומי בנוסף לניקוי העפעפיים .

(Meibomian gland dysfunction (MGD

הפרעה זאת קשורה לחסימה של בלוטות החלב-השומן המופרש לדמעות ושומר על איכות דמעות תקינה, בלוטות אלו נמצאות בחלקו הפנימי של העפעף העליון והתחתון.
הפרעה בתפקוד הבלוטות מוביל להפרשה באיכות נמוכה של שומן לשכבת הדמעות דבר הגורם לאיכות דמעות ירודה ומוביל ליובש .
בארה"ב ה-FDA אישר שימוש בתרופת הציקלוספורין על מנת להגדיל את הפרשת הדמעות לסובלים מיובש כרוני ,תרופה זאת נמצאה יעילה בהורדת הסימנים והסימפטומים של עין יבשה אך היא לא מטפלת בחסימת הבלוטות או באיכות ההפרשה אך למעשה הטיפול הוא רק בתסמינים של המחלה ולא במחלה עצמה .
ישנם מטופלים המדווחים על שיפור משמעותי בשימוש עם תרופה זאת למרות תחושת הצריבה בזמן ההחדרה של התרופה.

אספנו מספר סרטונים המדגימים את הטכניקות לניקוי עפעפיים

בעית הרטבה בעדשה סקלרלית

בעית הרטבה בעדשה סקלרלית כתוצאה מאיכות דמעות לקויה